Tudatosan a kiégés szakaszaiban
Érezted már, hogy olyan szintű emocionális megterhelésnek vagy kitéve, hogy a stressz okozta nyomás fizikai, emocionális és mentális kimerülést okoz nálad?
Herbert J. Freuderberg pszichoanalitikus megfogalmazásában ez általában együtt jár a reménytelenség, az inkompetencia, a célok és ideálok elvesztésével és negatív attitűdök jellemzőek a személyre saját magával és a másokkal kapcsolatosan is.
Pontosan milyen szakaszai vannak a kiégésnek és honnan ismerem fel, hogy ott tartok? Ónodi Sarolta pszichiáter kiégési folyamattal kapcsolatos gyűjtését is alkalmaztam annak felvázolására, hogy mely fázisokban segíthet a coach és melyekben inkább pszichológus, pszichiáter. Mindezt azért tartom fontosnak, mert láthatóan van hat olyan szakasz, amikor coach segítségével, coaching technikákkal megállítható a folyamat vagy egy sokkal jobb mederbe terelhető.
#1. Tudatosan a kiégés ellen
Bizonyítani akarás és kényszer
Mi történik? Egyfajta megfelelésben érezzük magunkat, ideált követünk. Ez egy csapda helyzet, mert a környezetünk szorgalmazza és jutalmazza ezt.
Megoldás lehet: Annak felismerése, ha tudatosítjuk, hogy a megfelelési igényből kényszer lesz. Ilyenkor a saját természetes munka- és életritmusunk kialakítása és az ahhoz való alkalmazkodás előrevihet, akár coach támogatásával.
#2. Tudatosan a kiégés ellen
Mi történik? A kényszer a bizonyításra kialakul, ezért a sürgető érzés okozhat egyfajta kontrollvesztéstől való félelmet. Emiatt a feladatok delegálásának képessége megszűnik. Kívülről a személy teljesítménye kiváló, szorgalmasnak látszik. A magas teljesítmény miatt viszont megnő a fáradtság, a kényszer miatt a pihenést nem iktatja be és a kezeletlen, nem tudatosult életritmus eredménycsökkenést von maga után.
Megoldás lehet: Annak felismerése, hogy néhány feladat delegálása kiút, hiszen az eredményességet javítja és a megterhelést csökkenti. Delegálási gyakorlat kialakításában coach támogatása is előrevivő.
#3. Tudatosan a kiégés ellen
Megoldás lehet: Annak felismerése, hogy mi vezetett régebben a pihenéshez. Most mi az, ami feltölt? Előre megtervezett napi és heti rend kialakítása, coach támogatásával.
#4. Tudatosan a kiégés ellen
A személyes igények és konfliktusok elfojtása
Mi történik? Megszületik belül az érzés, hogy jobban kellene figyelni az egészségünkre, de környezetünk előtt ezt nem vállaljuk fel, mindent megteszünk azért, hogy ez észrevétlen maradjon. A testi kimerültség jeleire túlteljesítéssel reagálunk: a hétvégét vagy végig alvással vagy végig sportolással töltjük, így még fáradtabbak leszünk.
Megoldás lehet: Ennek felismerése, az alvás és a mozgásigény napokra történő elosztása, rendszeres és rendszerben történő napirend.
#5. Tudatosan a kiégés ellen
Mi történik? Az előzőek szerint megtanultak lemondani személyes szükségleteikről és lassan felborul a személyes értékrend is. Az érzékelő és ítélőképesség is deformálódik.
Megoldás lehet: A saját értékrend őszinte áttekintése. Mi a sorrend? Mi lenne a helyes sorrend? Milyen lépéseket lehet tenni ezért? Coach támogatása is nagyban előrevivő lehet.
#6. Tudatosan a kiégés ellen
A fellépő problémák tagadása
Mi történik? Feladatvégzés felé történő fixálódás. Minden a teljesítmény körül forog. A baráti találkozások nyomasztó teherré válnak. Beszűkül a gondolatvilág, a társadalmi események iránti érdeklődés csökken.
Megoldás lehet: Segít a tagadás felismerése. Segít, ha az állapotunkkal segítővel tudunk beszélni. A változás az eltagadott valóság kimondásával kezdődik.
#7. Tudatosan a kiégés ellen
Visszahúzódás
Mi történik? Nem hatnak rájuk a környezeti befolyások. Érzelem és eszmecsere nem létezik a társas érintkezésben. Az állandó visszahúzódó pozíció félelemmel is jár. Az állandó túlterhelés miatt a remény és a tájékozódási igény is kimerül.
Megoldás lehet: Annak felismerése szükséges, hogy mindenkinek szüksége van emberi kapcsolatokra. Pszichológus szakember felkeresése javasolt.
#8. Tudatosan a kiégés ellen
Magatartás és viselkedésváltozás
Mi történik? Szélsőségesség jellemző. A külső visszajelzésekre kritikaként gondolnak. A kapott szeretetre érzéketlenné válnak. Szenvedélyek megjelenése vagy annak eltűnése jellemző lehet.
Megoldás lehet: A változások felismerése és tudatosítása. A másoktól kapott gondoskodás és kritika közötti különbség visszaállítása. Pszichológus szakember felkeresése javasolt.
#9. Tudatosan a kiégés ellen
Deperszonalizáció
Mi történik? Elveszítik a testükkel való kapcsolatot, elvész a veszélyérzet. Az önérzékelő képesség megszűnik. Szakszerű segítség szükséges pszichológus vagy pszichiáter felkeresése javasolt.
#10. Tudatosan a kiégés ellen
Mi történik? Tartósan ez elviselhetetlen. Félelem, pánikroham, klausztrofóbia. Szakszerű kezelés szükséges pszichológus vagy pszichiáter bevonásával.
#11. Tudatosan a kiégés ellen
Mi történik? A fáradtság és a kétségbeesés állandósul, nehéz az ágyból felkelni. Az élet értelmetlennek, reménytelennek, örömtelennek és tehernek tűnik. Azonnali szakszerű pszichológus vagy pszichiáter felkeresése javasolt.
#12. Tudatosan a kiégés ellen
Mi történik? A kórképben a szomatikus és a pszichés veszélyeztetettség egyidejűleg jelentkezik. Gyors szakorvosi beavatkozás javasolt.
Forrás:
Freudenberger, H.J.: Burnout: How to beat the high Cost of Success. 1980, New York
Ónodi, S.: Országos Közoktatási Intézet/ Új Pedagógiai Szemle/ 2001. május/ Kiégési tünetek (burnout szindróma) keletkezése és megoldási lehetősége